• aslan
  • دی 13, 1401
  • بدون دیدگاه

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟

اگر در صنعت مد کار می کنید، به احتمال زیاد تقریباً دائماً با منسوجات کار می کنید. چه در حال خرید منسوجات، چاپ بر روی آنها یا کار با منسوجات باشید، به نظر می رسد که هرگز تفاوت چندانی با پارچه هایی که با آن کار کرده اید ندارند. تا به حال فکر کرده اید که چرا اینطور است؟ و اگر آنها واقعاً یکسان هستند، تعریف نساجی چیست و چه تفاوتی با پارچه دارد؟

نساجی اصطلاح گسترده تری است که برای کل صنعت پوشاک به کار می رود . این یک اصطلاح عمومی است که برای لباس استفاده می شود. اما پارچه بافی قسمت از صنعت نساجی را شامل می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی صنعت نساجی و تفاوت های اصلی بین پارچه بافی و نساجی بپردازیم.

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟ نساجی چیست؟

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟ نساجی یکی از گسترده ترین اصطلاحاتی است که در کل صنعت پوشاک به کار می رود. همان طور که گفته شد نساجی شامل کل صنعت پوشاک می شود. همین طور این کلمه به صورت جزئی هم مورد استفاده قرار می گیرد. صنعت نساجی از الیاف، نخ، پارچه بافی، رنگ رزی، دوخت و … تشکیل می شود. همان طور که مشخص است پراچه بافی قسمتی از این صنعت را تشکیل می دهد.

برای تشخیص تفاوت‌های حیاتی بین منسوجات و پارچه‌ها، اصطلاح «منسوجات» باید به وضوح تعریف شود. تعریف منسوجات به هر ماده ای گفته می شود که از الیاف درهم آمیخته از جمله فرش و ژئوتکستایل ساخته شده باشد. هر پارچه بافته یا بافتنی یک پارچه است. وجه اشتراک هر پارچه این است که از الیاف نساجی ساخته شده است.

محصولات الیاف نساجی شامل نخ، نخ، ابریشم طبیعی، ابریشم مصنوعی، ابریشم مو کوتاه الیاف شیمیایی، ابریشم کشسان و مفتول فلزی است. منسوجات از فرآوری، بافندگی یا بافندگی این مواد ایجاد می شوند. اینها می توانند کالاهای تولیدی معمولی مانند لباس، لوازم جانبی، دستکش، کلاه و پتو، یا هر نوع پارچه پلاستیکی، صنعتی، خز طبیعی، کشاورزی یا پزشکی را ایجاد کنند. این بدان معناست که فراتر از دنیای مد، منسوجات از هر گونه بافته یا بافتنی برای  هر کاربری تشکیل شده  است.

 

استفاده تخصصی از منسوجات

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟

یکی از نمونه‌های استفاده تخصصی از منسوجات، ژئوتکستایل‌ها هستند، پارچه‌ای نفوذپذیر که خاک را جدا، فیلتر، تقویت، محافظت یا تخلیه می‌کند. ژئوتکستایل ها معمولاً برای بهبود خاکی که سازه ها، جاده ها یا خطوط لوله ساخته می شوند استفاده می شود. این منسوجات دارای انواع مختلفی از مواد مانند منسوجات توری باز، تار بافته و منسوجات نبافته هستند.

نمونه دیگر پانسمان ها و باندهای پزشکی است که به عنوان منسوجات پزشکی یا منسوجات بهداشتی طبقه بندی می شوند. این منسوجات به طور خاص در زمینه پزشکی برای کمک های اولیه، اهداف بالینی یا بهداشتی و توانبخشی استفاده می شود. منسوجات پزشکی باید دارای ویژگی های خاصی باشند تا در این زمینه مفید باشند، مانند زیست سازگاری، مقاومت خوب در برابر مواد قلیایی، جذب و دافع و غیره.

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟ پارچه بافی

اگر در خیاطی یا صنعت نساجی هستید، احتمالاً اصطلاح پارچه بافته شده را شنیده اید . شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چه نوع پارچه ای است و برای چه استفاده می شود. پارچه بافته شده یک نوع پارچه خاص نیست، بلکه گروهی از پارچه های مختلف است که ویژگی های مشابهی دارند. به همین دلیل است که من این راهنما را برای پاسخ به این سوال ایجاد کرده‌ام که “دقیقاً پارچه بافی چیست؟”

دو دسته اصلی پارچه وجود دارد: بافته شده و بافتنی. پارچه بافته، پارچه‌ای است که از بافتن تک تک الیاف به جای بافتن آنها به دست می‌آید. می توان آن را از انواع مختلفی از الیاف تهیه کرد. نمونه هایی از پارچه های بافته شده عبارتند از جین، فلانل، و مخمل، از جمله.

پارچه بافته شده چیست؟

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟

هنگام ایجاد یک پارچه، دو عامل اصلی در آن نقش دارند. اولین مورد این است که پارچه از چه نوع الیافی ساخته خواهد شد. به عنوان مثال، پارچه را می توان از پنبه، پلی استر، ابریشم، کتان، ابریشم مصنوعی و غیره ساخت.

با توجه به آنچه گفته شد، پارچه بافته بیشتر به نحوه ایجاد پارچه اشاره دارد، نه آنچه پارچه از آن ساخته شده است. می توانید پارچه های بافتنی از پنبه داشته باشید، اما می توانید پارچه های بافته شده از پنبه نیز داشته باشید.

پارچه های بافته پارچه هایی هستند که بر روی دستگاه بافندگی ایجاد می شوند. این پارچه با بافتن دو یا چند نخ به هم و با زوایای قائم، از الیاف یکسان یا متفاوت ساخته می شود. این فرآیند پارچه ای با بافت و ویژگی های خاص ایجاد می کند، اما ظاهر دقیق و همچنین ویژگی های خاص فقط به این بستگی دارد که پارچه از چه نوع الیافی ساخته شده است.

پارچه های بافته شده چگونه ساخته می شوند؟

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟ فرآیند بافت هزاران سال است که در آن چیزهایی مانند سبد، لباس و پتو با دست یا بدون کمک ماشین بافندگی ایجاد می‌شدند. خوشبختانه، به دلیل تکنولوژی مدرن، بیشتر پارچه های بافته شده دیگر مجبور نیستند با دست ساخته شوند. اما روند کلی برای ایجاد آنها یکسان است.

امروزه پارچه های بافته شده بر روی دستگاه بافندگی مکانیکی ایجاد می شود. این فرآیند با قرار دادن دو گروه از نخ ها عمود بر یکدیگر آغاز می شود. نخ های عمودی به عنوان نخ های تار شناخته می شوند، در حالی که تارهای افقی به عنوان نخ های پود شناخته می شوند. نخ های پود بین نخ های تار بافته می شود تا پارچه تمام شده ایجاد شود.

استفاده از ماشین بافندگی مکانیکی باعث می شود که فرآیند بافندگی کارآمدتر انجام شود. همچنین اجازه می دهد تا تکه های پارچه بزرگتر در یک زمان ایجاد شود. با این حال، برخی از پارچه های بافته شده با الیاف ظریف تر ساخته می شوند، به عنوان مثال، انواع خاصی از پارچه های ابریشمی. همانطور که می‌توانید تصور کنید، دست‌بافت پارچه‌ها را کمیاب‌تر و گران‌تر می‌کند و حتی در برخی موارد بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟ ویژگی های پارچه های بافته شده چیست؟

بافت دقیق، ظاهر و نحوه مراقبت از پارچه های بافته شده در صورتی که پارچه از پنبه در مقابل پلی استر باشد، متفاوت خواهد بود . اما، مهم نیست که از چه نوع پارچه بافته شده با الیاف ساخته شده است، ویژگی های کلی همچنان یکسان است. بیایید هر یک از این ویژگی ها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

ساختار

از این دو دسته پارچه‌های بافتنی و بافتنی قوی‌تر هستند. آنها اغلب برای ساخت اقلام مستحکم تر یا اقلامی که برای پوشیدن بیشتر طراحی شده اند استفاده می شوند. پارچه های بافته شده تمایل دارند شکل خود را به خوبی حفظ کنند. بسیاری از آنها پارچه‌های پرده به حساب نمی‌آیند، اگرچه برخی از آنها پرده‌های بیشتری نسبت به بقیه دارند.

کش آمدن

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟

پارچه های بافته شده به اندازه پارچه های بافتنی کشدار نیستند. بیشتر پارچه های بافته شده فقط به صورت مورب کشیده می شوند مگر اینکه با الیاف کشسان ساخته شوند تا کشش را افزایش دهند. پارچه‌های بافته‌شده با تعداد نخ کمتر یا بافت گشادتر نسبت به پارچه‌هایی که محکم‌تر بافته می‌شوند، کشش بیشتری دارند.

ماندگاری

پارچه های بافته شده بسیار بادوام هستند و برای مدت طولانی دوام دارند. قبلاً اشاره کرده‌ایم که شکل خود را حفظ می‌کند و کمتر احتمال دارد که از فرم خارج شود. اما پارچه‌های بافته شده نیز می‌توانند در برابر بسیاری از شستشوها مقاومت کنند. آنقدر قرص نمی دهد و به دلیل نحوه بافته شدن نخ ها به هم، کمتر کشیده می شود و گیر می کند.

بافت

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟ به یاد داشته باشید که بافت دقیق پارچه های بافته شده به این بستگی دارد که پارچه از چه نوع الیافی ساخته شده است. اما به طور کلی، پارچه های بافته شده به جای نرم بودن، بافت درشت تری دارند. آنها همچنین ممکن است سنگین تر و سفت تر باشند. پارچه‌های بافته شده نیز به راحتی چروک می‌شوند، زیرا شکل خاصی را بهتر نگه می‌دارند، بنابراین ممکن است مجبور به اتوکشی بیشتر شوند.

هزینه

حتی با وجود اینکه روی ماشین بافندگی مکانیکی ساخته می‌شود، فرآیند بافت پارچه به دلیل روش‌های بافت دقیق و گاه پیچیده‌تر همچنان فشرده‌تر است. به همین دلیل، پارچه‌های بافته شده کمی گران‌تر از پارچه‌های بافتنی هستند، اگرچه هزینه دقیق به الیافی که با آن ساخته می‌شود بستگی دارد.

خیاطی

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟ دوخت پارچه های بافته شده بسیار آسان است زیرا کشش زیادی ندارند. کمتر احتمال دارد که حرکت کنند یا زیر سوزن جمع شوند. با این حال، پارچه‌های بافته‌شده تمایل به ساییدگی در لبه‌ها دارند، بنابراین مهم است که آنها را به درستی سفت کنید تا از این اتفاق جلوگیری شود.

انواع پارچه بافته شده

بسته به نحوه بافته شدن الیاف به یکدیگر، سه نوع پارچه بافته شده وجود دارد. انواع خاصی از بافت برای ایجاد پارچه های خاص استفاده می شود که می تواند باعث تغییر بافت و ظاهر پارچه های بافته شود. در اینجا سه نوع بافت مختلف آورده شده است.

تویل

عاج جامد تویل کافمن ونتانا، پارچه کنار حیاطبافت جناغی طرحی است که در آن نخ پود قبل از عبور از روی دو یا چند نخ پود عبور می کند. سپس آن الگو با یک نخ تار تکرار می شود.

این باعث ایجاد بافتی می شود که از نظر ظاهری مورب است. پارچه های ساخته شده با بافت جناغی اغلب سنگین تر و بادوام تر هستند و کمتر در معرض چروک شدن هستند.

پارچه بافته شده برای چه مواردی استفاده می شود؟

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟ با توجه به دوام آن، پارچه های بافته شده معمولا برای لباس هایی استفاده می شود که استفاده زیادی می شود، یا حتی گاهی اوقات از لباس هایی استفاده می شود که می خواهید خوش فرم بمانند. استفاده دقیق از پارچه های بافته شده به پارچه خاص بستگی دارد. اما به طور کلی از این پارچه ها برای لباس هایی استفاده می شود که لزوماً به کشش زیادی نیاز ندارند اما می خواهید برای مدت طولانی دوام داشته باشند.

به عنوان مثال پارچه جین یکی از پرمصرف ترین پارچه های بافته شده است. برای شلوار جین آبی استفاده می شود که بسیار فرسوده می شود. همه پارچه‌های بافته شده سنگین نیستند، اما برخی از آن‌ها به این دلیل است که بتوان از آنها برای لباس‌های بیرونی یا لباس‌های هوای سرد استفاده کرد.

پارچه های شفاف مانند ژرژت و پارچه ابریشمی پارچه های ظریفی هستند که معمولاً فقط در مناسبت های خاص پوشیده می شوند. اما بافته شدن به آنها اجازه می دهد به اندازه کافی بادوام باشند تا با مراقبت مناسب مدت طولانی دوام بیاورند. یکی دیگر از کاربردهای رایج پارچه های بافته شده برای اثاثه یا لوازم خانگی است که کاربرد زیادی دارند، مانند پرده و ملافه.

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟ آیا پنبه یک پارچه بافته شده است؟

پنبه نوعی الیاف است که می توان آن را بافته یا بافته کرد. این به خودی خود یک پارچه بافته نیست. به یاد داشته باشید که “بافته” به نحوه ساخت پارچه اشاره دارد، نه اینکه از چه چیزی ساخته شده است. پنبه به سادگی نوعی الیاف است که برای ساخت پارچه‌های بافته شده از جمله پارچه‌های گشاد، پارچه‌های مخملی، جین، گاباردین و پوپلین استفاده می‌شود.

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟ چگونه می توانید تشخیص دهید که پارچه بافته شده است؟

آیا نساجی همان پارچه بافی است؟ اگر مطمئن نیستید که یک پارچه خاص چیست و آیا پارچه ای بافته شده است یا نه، راه هایی وجود دارد که می توانید بگویید. اولین راه این است که به رشته ها نگاه کنید. برای اینکه بتوانید تشخیص دهید باید به تک تک نخ ها نگاه کنید، اما پارچه های بافته شده به جای حلقه هایی مانند پارچه های بافتنی، نخ هایی دارند که روی هم متقاطع می شوند.

راه دوم برای تشخیص کشیدن پارچه است. به یاد داشته باشید که پارچه های بافته شده فقط به صورت مورب کشیده می شوند و نه درازا یا عرض. پارچه را در تمام جهات بکشید و در صورت وجود مقاومت به احتمال زیاد پارچه بافته شده است.

در نهایت می توانید به پارچه نگاه کنید تا ببینید آیا چین و چروک دارد یا اینکه می توانید چروک را آزمایش کنید. فقط یک تکه از پارچه را خراشیده و رها کنید. پارچه‌های بافته شده پس از رها شدن، چین و چروک‌های بیشتری نشان می‌دهند یا در پارچه چین‌خورده می‌شوند.

نتیجه

مهم ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که اصطلاح بافته به نحوه ساخت پارچه اشاره می کند، نه اینکه پارچه از چه چیزی ساخته شده است. طیف گسترده ای از پارچه ها وجود دارد که بافته می شوند و پارچه های بافته شده را می توان از پنبه، پلی استر، ابریشم مصنوعی و حتی ابریشم تهیه کرد. اگر هرگز از پارچه بافته شده استفاده نکرده اید، قبل از تصمیم گیری، آنچه را که می خواهید بسازید و ویژگی های پارچه را در نظر بگیرید.

 

“شما می توانید تازه ترین پوشاک را از ما بخواهید”

روش خرید پوشاک از ما

همانطور که می دانید پوشاک در گونه های مختلفی تولید می شود و تنوع بالا است که قیمت هر کدام در بازار کشور متفاوت می باشد. اگر به دنبال خرید انواع پوشاک با کیفیت عالی هستید، می توانید با ما تماس بگیرید یا از طریق سایت بازرگانی حقیقی اطلاعات تماس خود را قرار دهید تا با شما تماس بگیریم.

 برای خرید انواع پوشاک می توانید در قسمت دیدگاه نام خانوادگی، شماره تماس و محصول مورد خود را نوشته تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند(اطلاعات تماس شما برای دیگران نمایش داده نمی شود و فقط مدیر سایت به آن دسترسی دارد). یا با راه های ارتباطی زیر در تماس باشید.

خرید از سایت بازرگانی حقیقی به صورت اینترنتی بوده و انواع پوشاک را به صورت عمده و جزئی خرید و فروش می کند. برای کسب اطلاعات بیش تر با شماره های زیر در تماس باشید.

” شما شماره تماس خود را در قسمت دیدگاه قرار دهید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.”

 

راه های ارتباطی با ما

نام و نام خانوادگی:

اصلان حقیقی

شماره همراه

09134469940

شماره واتزاپ و تلگرام

09931997049

اینیستاگرام

@poshak.tolidy

آدرس

اصفهان، اصفهان خیابان علامه شرکت بازرگانی حقیقی

ایمیل:

Aslan.hasghighi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *