• aslan
 • دی 20, 1401
 • بدون دیدگاه

بازیافت پارچه چگونه است؟

بازیافت پارچه چگونه است؟ هنگامی که منسوجات طبیعی در محل دفن زباله قرار می گیرند، تجزیه منسوجات طبیعی صدها سال طول می کشد و می توانند گاز متان و CO2 را به عنوان بخشی از این فرآیند در جو آزاد کنند. منسوجات مصنوعی طوری طراحی شده اند که تجزیه نشوند، به این معنی که در محل دفن زباله، می توانند مواد سمی را در آب های زیرزمینی و خاک اطراف آزاد کنند.

همان طور که مشخص است یکی از اساسی ترین قسمت ها در صنعت نساجی بازیافت دوباره است. ما در مراحل مختلف تولید دور ریزهایی داریم. آخرین مرحله آن لباس است که ما راهکارهای مختلفی برای بازیافت دوباره لباس ها داریم. امیدواریم اطلاعات ما برای شما مناسب باشد و به حفاظت هر چه بیشتر دنیایمان کمک کند.

هر ساله آمارهای جدید و وحشتناک تری در مورد میزان تولید زباله های نساجی منتشر می شود. این شامل اثاثه یا لوازم داخلی خودرو، کالاهای خانگی و البته لباس است. در حالی که مد سریع به سر زشت خود ادامه می‌دهد، مغازه‌های دست دوم غرق شده‌اند و لباس‌هایی که با بهترین نیت اهدا می‌شوند، اغلب به محل‌های دفن زباله ختم می‌شوند.

بر اساس گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ، 16.9 میلیون تن منسوجات در سال 2017 تولید شد که تنها 13.6 درصد تخمین زده می شود که بازیافت شده است. محل های دفن زباله سالانه بیش از 10 میلیون تن زباله نساجی دریافت می کنند زیرا تقاضای کافی برای عرضه بی پایان پوشاک اهدایی وجود ندارد. این امر منجر به ریختن انبوهی از اقلام مستعمل در سرتاسر جهان و همچنین فروش قطعات مستعمل توسط فروشندگان می شود که مانع از کسب و کار طراحان و سازندگان محلی می شود.

سوالی در مورد ما دارید؟

دریغ نکنید با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

بازیافت پارچه چگونه است؟

بازیافت پارچه : پارچه را با توجه نوع الیافی که برای ساخت آن استفاده شده به سه گروه تقسیم می کنیم. پارچه های پنبه ای، پلی استر ها و ترکیبی از این دو. همان طور که گفته شد چه پارچه پنبه ای باشد یا کلا طبیعی باشد مدت زمان بسیار زیادی طول می کشد که لباس ها تجزیه شود. از طرفی تولید کنند گاز متان و Co2 نیز هستند.

از طرفی الیاف پلی استر به خاطر موارد اولیه که دارند و شیوه ساخت آن ها تا هزاران سال در طبیعت تجزیه نمی شود. فرآیند بازیافت برای مواد مبتنی بر پلی استر متفاوت عمل می کند. زیپ ها و دکمه ها برداشته شده و پارچه ها به قطعات کوچکتر بریده می شوند. پارچه های خرد شده دانه بندی شده و به شکل گلوله در می آیند. سپس اینها ذوب شده و برای ایجاد الیاف استفاده می شود که می تواند برای ساخت پارچه های پلی استر جدید استفاده شود!

کدام پارچه‌ها را می‌توان بازیافت کرد و چرا مهم است؟

زباله یک مسئله بزرگ در صنعت مد مدرن است. تخمین زده می شود که 15 تا 20 درصد از پارچه مورد استفاده برای تولید یک لباس به هدر می رود. هر استرالیایی به طور متوسط سالانه 27 کیلوگرم لباس جدید خریداری می کند. از این مقدار 23 کیلوگرم سپس دور ریخته می شود. به همین دلیل است که بازیافت لباس مناسب ضروری است. متاسفانه در ایران آمار واقعی در دست نیست. اما این آمار به ما نشان می دهد که چه میزان از لباس های ما دور ریخته می شود.

با این حال، متأسفانه، همه پارچه ها یکسان ساخته نمی شوند. ساده‌ترین لباس‌ها برای بازیافت آن‌هایی هستند که از الیاف منفرد با کیفیت بالا، به‌ویژه الیاف 100% طبیعی مانند پنبه ارگانیک ساخته شده‌اند. حتی پوشاک مصنوعی ساخته شده از پلی استر یا نایلون، به عنوان مثال، می تواند به طور موثر بازیافت شود زمانی که ترکیب مواد 100٪ باشد.

با این حال، مشکل زمانی به وجود می آید که آن الیاف با هم مخلوط شده باشند. این به این دلیل است که فرآیند استخراج زمانی که بیش از یک ماده درگیر باشد بسیار پیچیده‌تر می‌شود. برای مثال، فرآیند استخراج الیاف پنبه از یک تی شرت ترکیبی، بسیار پیچیده تر از زمانی است که آن لباس از 100٪ پنبه ارگانیک ساخته شده باشد.

بازیافت پارچه : ترکیب الیاف

ترکیب الیاف در صنعت مد امروزی رایج است، زیرا می تواند خواص منسوجات را بهبود بخشد. اما آنها همچنین فرآیند بازیافت را بسیار دشوارتر می کنند. Innovation Origins می نویسد: «از منظر اقتصاد جریان دایره ای، ترکیبات فیبر مشکل ساز هستند زیرا نمی توان آنها را به طور سودآور بازیافت کرد. تاکنون چرخه عمر این محصولات در محل دفن زباله یا سوزاندن به پایان رسیده است. این بدان معنی است که مواد اولیه جدید باید بارها و بارها استفاده شود. در مورد پلی استر، این نفت خام ارزشمند است.

اگرچه فن‌آوری‌های بازیافت پارچه در حال بهبود هستند، اما مهم است که این چالش‌های فعلی را در هنگام خرید لباسی از الیاف تک یا ترکیبی در نظر داشته باشید. و کیفیت یکی دیگر از موارد مهم در اینجا است.

Treehugger اشاره می کند که محصولات پنبه ای با کیفیت ترین دارای الیاف با طول اصلی بلند هستند که در طول زمان به خوبی حفظ می شوند. وقتی لباس‌های قدیمی را پردازش می‌کنید تا جدید بسازید، در نهایت با الیاف پنبه‌ای خرد شده  متغیر و کوتاه  مواجه می‌شوید که لباس‌های پنبه‌ای نرم‌تر را که ما به آن عادت کرده‌ایم نمی‌سازد.» از آنجایی که پارچه‌های نخی کوتاه خیلی سریع‌تر خراب می‌شوند، بازیافت لباس‌های نخی بی‌کیفیت در لباس‌های جدید بسیار دشوارتر است.

بنابراین برای اطمینان از پتانسیل بازیافت بهتر برای لباس های خود، لباس های با کیفیت را انتخاب کنید و تا جایی که ممکن است لباس های تک الیاف را انتخاب کنید.

چگونه ما پایه گذاری شده ایم

درباره ما

روی لینک زیر کلیک کنید، اطلاعات، خدمات ما را مطالعه کنید.

درباره ما

چگونه منسوجات طبیعی بازیافت می شوند

 • منسوجات طبیعی که برای بازیافت شناسایی می شوند بر اساس رنگ و مواد دسته بندی می شوند. با جداسازی رنگ ها می توان نیاز به رنگ شدن مجدد را از بین برد که نیاز به مواد شیمیایی آلاینده را کاهش می دهد.
 • منسوجات سپس به الیاف کشیده می شوند یا خرد می شوند. بسته به استفاده نهایی نخ، ممکن است الیاف دیگری به مخلوط اضافه شود.
 • سپس نخ را تمیز کرده و می چرخانند. سپس نخ دوباره ریسیده می شود و برای استفاده بعدی در بافندگی آماده می شود.
 • همه الیاف ریسیده نمی شوند. برخی از آنها برای پر کردن، مانند تشک، فشرده می شوند.
 • منسوجاتی که به صنعت گله فرستاده می شوند (این زمانی است که میلیون ها الیاف مصنوعی یا طبیعی به یک سطح متصل می شوند) برای تولید مواد پرکننده برای لنت مبلمان، آستر پانل ها، مخروط های بلندگو و عایق خودرو استفاده می شود.

الیاف طبیعی را نمی شود که به صورت مکرر بازیافت کرد. برای هر بازیافت نیاز است که موارد شیمیایی خاصی به آن اضافه شود. اضافه شدن مقدار زیاد مواد شیمیایی برای سلامتی انسان بسیار زیان اور است.

منسوجات مصنوعی چگونه بازیافت می شوند

 • فرآیند بازیافت برای مواد مبتنی بر پلی استر متفاوت عمل می کند.
 • زیپ ها و دکمه ها برداشته شده و پارچه ها به قطعات کوچکتر بریده می شوند.
 • پارچه های خرد شده دانه بندی شده و به شکل گلوله در می آیند.
 • سپس اینها ذوب شده و برای ایجاد الیاف استفاده می شود که می تواند برای ساخت پارچه های پلی استر جدید استفاده شود!

راهکارهای بازیافت پارچه و لباس

در مقاله قبل به چندین مورد برای بازیافت لباس اشاره کردایم. به صورت تیتروار به چندین مورد اشاره می کنیم.

 • تعمیر خلاقانه و استفاده مجدد
 • اهدا به خانواده
 • اهدا به نیاز مندان
 • فروش لباس ها
 • استفاده برای تمیز کاری
 • تبدیل به خرده پارچه و دوخت لباس جدید

 

"شما می توانید تازه ترین پوشاک را از ما بخواهید"

انتخاب شما، افتخار ما

روش خرید پوشاک از ما

همانطور که می دانید پوشاک در گونه های مختلفی تولید می شود و تنوع بالا است که قیمت هر کدام در بازار کشور متفاوت می باشد. اگر به دنبال خرید انواع پوشاک با کیفیت عالی هستید، می توانید با ما تماس بگیرید یا از طریق سایت بازرگانی حقیقی اطلاعات تماس خود را قرار دهید تا با شما تماس بگیریم.

 برای خرید انواع پوشاک می توانید در قسمت دیدگاه نام خانوادگی، شماره تماس و محصول مورد خود را نوشته تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند(اطلاعات تماس شما برای دیگران نمایش داده نمی شود و فقط مدیر سایت به آن دسترسی دارد). یا با راه های ارتباطی زیر در تماس باشید.

خرید از سایت بازرگانی حقیقی به صورت اینترنتی بوده و انواع پوشاک را به صورت عمده و جزئی خرید و فروش می کند. برای کسب اطلاعات بیش تر با شماره های زیر در تماس باشید.

” شما شماره تماس خود را در قسمت دیدگاه قرار دهید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.”

 

راه های ارتباطی با ما

نام و نام خانوادگی:

اصلان حقیقی

شماره همراه

09134469940

شماره واتزاپ و تلگرام

09931997049

اینیستاگرام

@poshak.tolidy

آدرس

اصفهان، اصفهان خیابان علامه شرکت بازرگانی حقیقی

ایمیل:

Aslan.hasghighi@gmail.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *