• aslan
  • دی 24, 1401
  • بدون دیدگاه

تاریخچه نساجی در ایران

تاریخچه نساجی در ایران : نساجی در ایران به سال های بسیار بسیار دور بر می گردد. گفته شده است که مردم که در پنج هزار سال بیش زندگی می کردند. یعنی مردمی که دو هزار و پانصد سال قبل از میلاد در ایران زندگی می کردند.

بعد از این که مردم از غار نشینی به دست ها روی آوردند. یکی از اولین چیز هایی که تولید کردند، لباس بود. صنعت نساجی یکی از قدیمی ترین صنعت ها در ایران به شمار می آید. این صنعت علاوه بر وجه فرهنگی، از نظر اقتصادی نیز بسیار مهم است.

در صنعت نساجی نباید پنبه را نادیده بگیریم. ایرانی ها دارای پنبه و پشم بودند. همین موضوع باعث می شد. برای شرایط مختلف آن ها لباس های مختلفی را برای خودشان تولید کنند. وجود قالی نیز یکی از نشانه پیشرفت ایرانی های قدیم در زمینه نساجی است.

سوالی در مورد ما دارید؟

دریغ نکنید با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

تاریخچه نساجی در ایران

تاریخچه نساجی در ایران: منشا تولید پنبه را می توان به دوران باستان جستجو کرد. دانشمندان معتقدند که پنبه اولین بار در زمان تمدن دره سند کشت شد. چاپ روی پارچه های پنبه ای در اوایل قرن چهارم در هند انجام شد.

قاره آسیا سابقه وسیعی در تزئین پارچه با استفاده از روش های چاپ دارد. منسوجات در آن زمان با استفاده از طرح حک شده روی یک بلوک چوبی یا لاستیک چاپ می شدند.

با استفاده از رنگ به عنوان واسطه، طرح ها بر روی پارچه نقش می بندند. این تکنیک بعدها به عنوان چاپ بلوک شناخته شد و امروزه نیز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

ایرانی ها در قدیم و حتی در حال حاضر از روش برای تولید انواع سفره های رنگی استفاده می کنند. شاید شما هم همین الان در خانه خودتان یکی از سفره ها را داشته باشید.

گفته می شود که در ایران مجسمه ای در ایران یافت شده است که متعلق به چهار هزار و دویست سال پیش است. این مجسمه دارای لباسی که از پارچه بافته شده است.

این پارچه از پشم بافته شده بود. به گفته سایت های مرجع این مجسمه در منطقه کاشان امروزی پیدا شده است. همین طور یک پارچه بافته شده دیگر که متعلق به چهار هزار پیش است که در شوش پیدا شده است. این پارچه در موزه لور فرانسه نگه داری می شود.

پارچه نخی چاپ شده و ساده هندی توسط شرکت هند شرقی در قرن هفدهم در بازار اروپا معرفی شد. برای تامین بازار انگلیس، طرح‌های خاصی از انگلستان به هند فرستاده شد. صنعتگران تهیه کنند و به انگلستان صادر کنند.

سایر کشورهای اروپایی نیز در این صف قرار گرفتند. در نیمه دوم قرن هفدهم، بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله انگلستان چاپ منسوجات پنبه ای را آغاز کردند.

تاریخچه نساجی در ایران

تغییر تحولات صنعت نساجی در ایران

در ایران، در جریان انقلاب صنعتی پیشرفت بسیار زیادی در صنعت نساجی ایران رخ داد. در این دوره دستگاه های جدید برای نخ ریسی و پارچه بافی به ایران آورده شد.

قبل از جنگ جهانی دوم بود که دستگاه های جدید و در استان های مختلف شروع به کار کردند. انگیزه وارد شدن این تکنولوژی جدید به ایران استفاده و پیشرفت این صنعت در ایران بود.

یکی از عواملی که باعث می شود که یک کشور را بررسی کنند. سابقه، نوع استفاده و تکنولژی فعلی و فرهنگ آن جامعه در صنعت نساجی است.

در سال های 1320 بود که ایران پیرشفت بسیار زیادی در این صنعت پیدا کرد. همین طور م یتوان گفت اوج صنعت نساجی در اون سال ها بوده است.

در طول جنگ جهانی دوم دستگاه فرسودگی پیدا کردند. مشکلات مختلفی برای این صنعت ایجاد شد. این مشکلات تا سال 1334 ادامه داشت. در آن سال 3 میلیارد ریال برای باز سازی صنعت پوشاک در نظر گرفته شد.

در حال حاضر هم این صنعت بسیار دارای اهیمت است. به صورتی که در ده کشور برتر در صادرات، هفت تا آن ها کشورهای پیشرفته هستند.

کشورهای هند، چین و پاکستان هم یکی از تولید کنندگان بزرگ پوشاک هستند. فقط تولید کننده گان پوشاک هستند.

این کشورها به دلیل نیروی کار ارزان، تولید کشورهای جهان اول را فقط انجام می دهند. مطمئنا نام کشور ما هم باید در بین کشورهای بزرگ صادر کننده باشد، علت آن ها وجود نیروهای با استعداد طراح و سابقه بسیار زیاد کشور ما است.

روش خرید پوشاک از ما

همانطور که می دانید پوشاک در گونه های مختلفی تولید می شود و تنوع بالا است که قیمت هر کدام در بازار کشور متفاوت می باشد. اگر به دنبال خرید انواع پوشاک با کیفیت عالی هستید، می توانید با ما تماس بگیرید یا از طریق سایت بازرگانی حقیقی اطلاعات تماس خود را قرار دهید تا با شما تماس بگیریم.

 برای خرید انواع پوشاک می توانید در قسمت دیدگاه نام خانوادگی، شماره تماس و محصول مورد خود را نوشته تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند(اطلاعات تماس شما برای دیگران نمایش داده نمی شود و فقط مدیر سایت به آن دسترسی دارد). یا با راه های ارتباطی زیر در تماس باشید.

خرید از سایت بازرگانی حقیقی به صورت اینترنتی بوده و انواع پوشاک را به صورت عمده و جزئی خرید و فروش می کند. برای کسب اطلاعات بیش تر با شماره های زیر در تماس باشید.

” شما شماره تماس خود را در قسمت دیدگاه قرار دهید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.”

 راه های ارتباطی با ما

نام و نام خانوادگی:

اصلان حقیقی

شماره همراه

09134469940

شماره واتزاپ و تلگرام

09931997049

اینیستاگرام

@poshak.tolidy

آدرس

اصفهان، اصفهان خیابان علامه شرکت بازرگانی حقیقی

ایمیل:

Aslan.hasghighi@gmail.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *